Vad är dyrare, propan eller butan? Det fullständiga svaret

Oavsett om du använder propan eller butan för uppvärmning och matlagning hemma, eller för din lägerspis eller lykta när du campar, är det trevligt att veta vilken typ av bränsle som är mest kostnadseffektiv.

Flamma av en gasbrännare på mörk bakgrund

Vad är dyrare, propan eller butan? Från 2002 till 2018 har butan i genomsnitt varit 3 cent dyrare än propan per gallon. Den genomsnittliga kostnaden för propan per gallon var $1,10 per gallon, med butan på $1,13 per gallon och med isobutan på $1,14 per gallon.

Det finns mer i historien, dock. Dessa är kostnaderna för själva råvarorna från gasraffinaderierna. Kostnaden för att köpa butanpropan i behållare är en helt annan sak som vi kommer att utforska i resten av den här artikeln.

Kostnadsjämförelse mellan propan och butan

Att svara på den här frågan är inte så enkelt som du kanske tror. Anledningen till att bränslekostnaden är svår att jämföra är att olika bränslen har olika mängd energi per gallon.

Till exempel, butan är tätare än propan, men propan brinner varmare per kilogram. Butan har en densitet på 2,4 kg/m3 och propan har en densitet på 1,8 kg/m3 vid 25 grader Celsius. (butan fakta) (propan fakta)

Så med andra ord, en gallon butan kommer att gå något längre än en gallon propan, men ett pund propan kommer att gå längre än ett pund butan. Åtminstone i teorin. I verkligheten spelar kamindesign och andra faktorer in och skillnaden är inte särskilt stor mellan propan och butan. Så detta bör inte påverka ditt beslut för mycket.

Bulk gaskostnader

Propan och butan är båda biprodukter av naturgas produktion, och så följer kostnaden för propan, butan och naturgas samma pristrender.

Propan-blå, butan-orange, isobutan-gul: Datakälla EIA.gov

Normal butan (som det kallas) är vanligtvis åtminstone lite dyrare än propan.

Följande tabell visar de genomsnittliga kostnaderna för propan, butan och isobutan från 2002 till 2018. All data kommer från EIA.gov. Jag konverterade BTU-skalan till gallon eftersom vi vanligtvis är mer bekanta med den mätningen.

  Är Timberlands bra för vandring (vad du behöver veta)
År Propanpris/Gallon Butanpris/Gallon Isobutanpris/gallon
2002 0,39 USD 0,50 USD 0,51 USD
2003 0,46 USD 0,66 USD 0,66 USD
2004 0,61 USD 0,86 USD 0,84 USD
2005 0,86 USD 1,08 USD 1,10 USD
2006 1,03 USD 1,19 USD 1,18 USD
2007 1,15 USD 1,41 USD 1,40 USD
2008 1,54 USD $1,66 $1,64
2009 0,98 USD 1,07 USD $1,13
2010 $1,26 1,49 USD 1,50 USD
2011 $1,76 $1,83 $1,96
2012 $1,77 $1,64 $1,72
2013 $1,72 $1,38 $1,36
2014 $1,56 1,21 USD 1,19 USD
2015 0,83 USD 0,60 USD 0,58 USD
2016 0,70 USD 0,65 USD 0,65 USD
2017 0,86 USD 0,91 USD 0,87 USD
2018 $1,16 1,05 USD 1,09 USD

Propan- och butangaskostnader för camping

Så, butan är en dyrare gas, totalt sett, men hur är det för camping?

Det är här skillnaderna i pris ökar. Den dyra delen av att köpa gas för camping är inte gasen i sig, men behållaren.

Det finns massor av olika prisalternativ för att köpa campingbränsle eftersom det finns så många olika situationer och därmed olika bränslebehov.

Om du campar i bil kommer en 1-lbs propantank att hålla dig ett par dagar av frekvent användning, så du kan välja en 20-lb propantank som håller dig mycket längre. De säljer 5-lb propan tankar eller 10-lb propan tankar … Allt beror på vad dina behov är.

Om du backpackar, då vill du ha en lättare behållare så att du inte behöver släpa med dig en massa metall till din camping, så du kommer förmodligen att gå med en isobutangasbehållare.

Ett exempel på en isobutankapsel för backpacking

Med alla dessa kapselstorlekar kan priserna variera enormt. Eftersom de flytande petroleumgaserna ligger så nära i pris beror prisskillnaden mest på själva kapseln.

  Hur mycket kostar det att byta markistyg för husbilar

Mitt jobb kommer att vara svårt att beskriva alla dessa priser – men jag ska göra mitt bästa. **OBS** Priserna för många av dessa föremål kommer att variera beroende på plats och årstid. Dessa tabeller skulle fortsätta i flera dagar om jag försökte ta hänsyn till placeringen.

Propan köpalternativ Pris för fulla kapslar Pris per gallon
Walmart 1-lb Coleman Propan Tank 3,47 USD 16,31 USD
Walmart 1-lb 4-pack Coleman Propan Tankar 11,97 USD 12,26 USD
En lokal förvaringsenhet och propanpåfyllning (ta med egen tank) $16 (för 20-lb) 3,90 USD
Fyll på din egen propanbehållare på U-Haul 14,10-18,80 $ (för 20 pund) $3-$4
Amerigas 20-lbs tankbytesprogram 20,97 USD 4,50 USD
Blue Rhino Tank Exchange Program 19,97 USD 4,25 USD

Det är propan, låt oss titta på prisskillnader för butanalternativ:

Butan köpalternativ Pris för fulla kapslar Pris per gallon
Walmart 8,8 oz Coleman Butan Bränsle 2,97 USD 25,81 USD
Walmart Coleman Butan/Propane Mix 7,75 oz 5,74 USD 55,69 USD
Lokal REI MSR ISOPRO isobutan mix 8oz 5,95 USD 55,93 USD
Köpa i Bulk Online 8oz 12-pack GasOne butanbehållare 21,97 USD 17,51 USD

Så med alla dessa uppgifter borde det vara klart vid det här laget butan är mycket dyrare per gallon än propan. Även om gaserna i sig ligger väldigt nära i pris, är kapselalternativen mer specialiserade för butan och isobutan, och därför är priset på behållare mycket högre.

Ett exempel på en butanbränslebehållare och lägerspis

Även om det finns bulk-butantankar, är dessa inte vanliga för camping i USA, så att hitta en påfyllningsplats för din butantank är mycket svårare. Propan görs tillgänglig för bostads- och campingbruk överallt, så det är något att ta hänsyn till.

Vilket bränsle är bättre, propan eller butan?

Du kanske undrar vid det här laget, varför skulle du vilja använda butan framför propan, eller vice versa? Propan är en billigare gas, den är mer kostnadseffektiv per lb, den kan brinna vid mycket kallare temperaturer och den är lättare att hitta. Varför skulle man välja butan?

  Undertäcken kontra liggunderlag: vilka är bättre? För- och nackdelar med båda

En av de viktigaste skillnaderna är kanske vikt. Propan, även om det är mindre tätt, har ett högre ångtryck. Det är därför propankapslar är mycket tyngre än butankapslar. Vikt är mycket viktigt för en backpacker, eller för en långtidsbil-camper med minimalt utrymme för stora propanbehållare.

Så svaret är det det beror på på vad du behöver den till. Om du ska campa mycket och laga mycket mat, sparar du mest pengar på att åka med propan i USA.

Har du någonsin tänkt på att använda flytande bränsle istället? Om du verkligen försöker gå ner i vikt, har du tänkt på spritkaminer? Jag gick igenom alla större campingbränslen och vilka bränslen som fungerar bäst för vilka situationer i min artikel här. Jag försökte hitta alla användbara fakta som kan hjälpa dig att välja mellan alla olika campingbränslen, flytande eller gas.

Vilket bränsle brinner varmare, propan eller butan?

Detta svar är att det beror på. Beroende på din kamin får du olika resultat. Speciellt för att propan och butan är extremt nära i energiinnehåll.

När det gäller själva gasens egenskaper är propan mer energipackad i vikt och är mindre tät än butan. Men butan har faktiskt mer energi i volym än propan.

Bränsletyp och mätning BTU (British Thermal Units) vid 77 grader F
1 gallon propan 81862
1 gallon butan 93960
1 gallon isobutan 90109
1 pund propan 19 918
1 pund butan 19 657
1 pund isobutan 19 589

Kubiktum för kubiktum, butan brinner varmare än propan.